Blockchain dla Mikropoświadczeń

Jak technologia może zmienić standard rynku edukacji i pracy?

Blockchain dla Mikropoświadczeń:
Jak technologia może zmienić standard rynku edukacji i pracy?

👋 Dzień dobry i witam w nowym wydaniu “Mikropoświadczenia – Nowości i Wskazówki”, zamkniętego newslettera dostępnego wyłącznie dla subskrybentów.

Nazywam się Gabriel Dymowski i jestem współzałożycielem firmy DoxyChain, dostarczającej oprogramowanie do wystawiania cyfrowych poświadczeń dla Uczelni Wyższych w Polsce. W tym newsletterze dzielę się praktyczną wiedzą na temat cyfryzacji poświadczeń w edukacji wyższej.

Czy wiesz, która technologia jest kluczowa dla bezpieczeństwa i wiarygodności mikropoświadczeń? 🤔

Coś, co jeszcze dziesięć lat temu wydawało się szczytem innowacji, dzisiaj jest postrzegane jako standard. Natomiast to, co kiedyś wydawało się odległą przyszłością, dzisiaj tworzy zmiany i wyznacza nowe standardy. W tak dynamicznie zmieniającym się świecie każda branża musi być na bieżąco i podążać za rozwojem technologii. Szczególne pole do wyróżnienia ma tutaj branża związana z edukacją wyższą i kursami specjalistycznymi. Wieloletnie kierunki studiów i dotychczasowe metody nauczania pozostawiają wiele miejsca na innowacje. Jedną z większych zmian na rynku edukacyjnym stały się mikropoświadczenia, które w połączeniu z technologią blockchain są gotowe do wdrożenia przez uniwersytety. Te, które zdecydują się na ich wprowadzenie, zyskają przewagę konkurencyjną.

Technologia blockchain, o której dzisiaj będzie mowa, była dotychczas znana głównie jako podstawa cyfrowych aktywów, takich jak Bitcoin. Jednak nie jest to jej jedyne zastosowanie. W rzeczywistości blockchain to technologia rozproszonego rejestru, która zapewnia transparentność, bezpieczeństwo i nienaruszalność danych. W kontekście mikropoświadczeń blockchain odgrywa kluczową rolę w transformacji rynku edukacji, a co za tym idzie, również rynku pracy. Dzięki niej możliwe staje się stworzenie systemu certyfikacji, który jest nie tylko odporny na fałszerstwa, ale również łatwo dostępny i weryfikowalny przez pracodawców na całym świecie.

📚 Przypomnijmy: czym dokładnie są mikropoświadczenia?

Mikropoświadczenia to dokumenty potwierdzające zdobycie umiejętności w ramach krótkich, modułowo zaprojektowanych zajęć i kursów, które świadczą o opanowaniu określonej wiedzy. W zależności od wybranego tematu, kursy te mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w przeciwieństwie do tradycyjnych stopni akademickich, które zdobywa się latami. Mikropoświadczenia powstały w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na elastyczną edukację, dostosowaną do dynamicznie zmieniającego się rynku. Tradycyjne systemy edukacyjne często nie nadążają za tempem zmian technologicznych, co sprawia, że absolwenci mają trudności z dostosowaniem się do wymagań rynku pracy. Najczęściej wybieraną tematyką mikropoświadczeń są kursy z zakresu biznesu i programowania, ale rośnie również zainteresowanie dziedzinami takimi jak umiejętności miękkie.

⛓️ Czym jest blockchain? To naprawdę proste, popatrz 🙂.

Blockchain to technologia (a tak naprawdę, mocno upraszczając, specyficzny rodzaj bazy danych), która umożliwia bezpieczne i transparentne rejestrowanie różnego rodzaju akcji wykonywanych przez użytkowników (technicznie zwanych transakcjami). Wyobraź sobie cyfrową księgę, która jest dostępna dla wielu osób jednocześnie, ale nikt nie może jej samodzielnie modyfikować. Każdy wpis w tej księdze jest połączony z poprzednim, tworząc ciąg bloków – stąd nazwa “blockchain”. Dzięki temu, że każdy komputer podłączony do sieci blockchain może mieć kopię tej księgi, a nie ma jednej centralnej instytucji, która by ją kontrolowała, zwiększa to bezpieczeństwo i chroni przed manipulacjami. Blockchain jest używany nie tylko do kryptoaktywów (niektóre kraje opierają na tej technologii swoją cyfrową walutę), ale także w wielu innych dziedzinach, gdzie ważne jest bezpieczne i nienaruszalne przechowywanie danych, na przykład w cybersecurity, medycynie, zarządzaniu dokumentami, zarządzaniu łańcuchami dostaw, a od niedawna również w edukacji. Dla bardziej wtajemniczonych warto zaznaczyć, że istnieją różne rodzaje blockchainów: publiczne (jak Bitcoin), prywatne (jak Hyperledger Fabric), oraz hybrydowe, łączące cechy obu (jak DoxyChain).

🙇🏼‍♂️ Blockchain w mikropoświadczeniach: dlaczego jest tak ważny?

Wykorzystanie technologii blockchain w mikropoświadczeniach jest kluczowym rozwiązaniem z wielu powodów. Przede wszystkim, blockchain to technologia, która przechowuje dane w sposób wyjątkowo bezpieczny i trwały, co oznacza, że mikropoświadczenia – czyli certyfikaty potwierdzające umiejętności i zawierające Twoje dane – są odporne na fałszerstwa i nie mogą być zmienione. To daje pewność, że każdy certyfikat jest autentyczny i nienaruszony. Po drugie, dzięki narzędziu blockchain explorer (link) możliwe jest łatwe sprawdzanie takich certyfikatów. Pracodawcy i inne zainteresowane osoby mogą szybko zweryfikować umiejętności danej osoby bez potrzeby korzystania z pośredników czy kontaktowania się z dziekanatami uczelni. Użytkownicy mogą przechowywać swoje osiągnięcia w cyfrowych portfelach i udostępniać je z dowolnego miejsca na świecie. Wszystko to sprawia, że dzięki technologii blockchain proces przyznawania, odbierania, przechowywania i weryfikacji mikropoświadczeń jest szybki, niezwykle bezpieczny oraz ekonomicznie opłacalny dla wszystkich zaangażowanych.

W kolejnym newsletterze:

  • konkretne korzyści wynikające z wykorzystania technologii blockchain w mikropoświadczeniach,

  • przykłady zastosowań mikropoświadczeń,

  • omówimy mikropoświadczeń a polityka ESG,

  • i wiele więcej 🙂 

Dziękuję,
Gabriel